Poljoprivredni proizvođači imaju pravo na delimičan povraćaj PDV-a, a to mogu uraditi direktno kroz naplatu svojih proizvoda i usluga kupcima. Ni kupci ne treba da brinu jer zakon predviđa da se i njima nadoknađuje to što poljoprivredne proizvode plaćaju više, ali samo uz dokaze.
Kako funkcioniše PDV nadoknada?
Ako je poljoprivrednik prodao zelenu salatu za 100 dinara, kupac – obveznik PDV-a – na priznanici obračunava PDV nadoknadu od 8%. Znači, poljoprivredniku isplaćuje 108 dinara. Ovih 8% je stimulacija koju država daje poljoprivredniku.
Kupac koji je isplatio poljoprivredniku PDV nadoknadu od 8%, može da koristi taj PDV kao prethodni PDV, ali samo ako su ispunjena dva uslova:
Ko ima pravo na PDV nadoknadu
Dakle, PDV nadoknada priznaje se poljoprivrednicima koji izvrše promet poljoprivrednih i šumskih proizvoda, odnosno poljoprivrednih usluga obveznicima. U dobra i usluge koje mogu da se smatraju poljoprivrednim, u smislu prava na ostvarivanje PDV nadoknade, svrstavaju se:
Kada poljoprvrednik nema pravo na PDV nadoknadu
Međutim, pojedini proizvodi koje poljoprivrednici isporučuju obveznicima PDV-a ne smatraju se poljoprivrednim, odnosno šumskim proizvodima, s obzirom na to da je proizvodnja ovih dobara prema klasifikaciji delatnosti svrstana u sektor prerađivačke industrije:
– sir, kajmak, džem, sokovi, rakija, vino ili sirće,
– proizvodi domaće radinosti, kao što su npr. pleteni proizvodi (jakne, džemperi, prsluci).
Poljoprivrednik ima pravo na PDV nadoknadu po osnovu isporuke poljoprivrednih proizvoda, nezavisno od toga da li vrši promet poljoprivrednih proizvoda sopstvene proizvodnje ili poljoprivrednih proizvoda koje je nabavio od drugih lica.
Više o tome možete pročitati u broju 9/2019 časopisa Poslovni savetnik, u članku Računovodstvo poljoprivredne delatnosti.