Zaštitinik građana ukazuje na probleme poljoprivrednika, usled neadekvatnih zakonskih rešenja, nepotpune definicije pojma osiguranika poljoprivrednika i nepreciznog definisanja postupka i uslova za sticanje i prestanak svojstva osiguranika.
S toga seodređeni broj lica našao se u poljoprivrednom osiguranju na osnovu nepotpunih, netačnih i neproverenih podataka, zbog čega je neosnovano zaduživan doprinosima za penzijsko i invalidsko osiguranje.
Ostale su nove nepravilnosti u Zakonu o PIO
Zaštitnik građana konstatuje da su izmenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju („Sl. glasnik RS“, br. 73/2018), koje su stupile na snagu 30.09.2018. godine, u značajnom delu otklonjene štetne posledice nastale usled nepravilnog postupanja organa uprave i nedostataka u propisima.
Međutim, Zaštitnik građana konstatuje da postojeća zakonska rešenja nisu u potpunosti otklonila rizike od novih nepravilnosti u načinu evidentiranja osiguranika po osnovu poljoprivrede, njihovog zaduživanja doprinosima i uvođenja u sistem penzijskog i invalidskog osiguranja.
Važeći Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju („Sl. glasnik RS“, br. 34/2003, … i 46/2019 – odluka US):
- nije adekvatno definisao pojam osiguranika poljoprivrednika,
- nisu propisani kriterijumi za sticanje i prestanak svojstva osiguranika poljoprivrednika,
- nije jasno uređen postupak prijavljivanja na osiguranje, utvrđivanja svojstva osiguranika, odjave sa osiguranja i utvrđivanja prestanka svojstva osiguranika,
- nisu detaljnije uređeni mirovanje svojstva osiguranika, kao i brojna druga pitanja od značaja za ostvarivanje prava poljoprivrednika na penzijsko i invalidsko osiguranje.
Mišljenje Zaštitnika građana o prevazilaženju problema osiguranika poljoprivrednika
Stoga, Zaštitnik građana nalazi da je u interesu građana da Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u što kraćem roku pripremi izmene i dopune Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.
Time bi pojam poljoprivrednika u smislu tog zakona bio jasno definisan.
Odgovarajućim izmenama i dopunama navedenog Zakona treba precizno, na osnovu realnih parametara (dohodak, kalkulativna zarada, površina i vrsta zemlje, produktivnost), utvrditi:
- koja lica se smatraju osiguranicima poljoprivrednicima,
- da li su osigurani samo vlasnici ili i članovi poljoprivrednog domaćinstva,
- na koji način se obveznik prijavljuje odnosno odjavljuje sa poljoprivrednog osiguranja,
- ko su članovi poljoprivrednog domaćinstva
- i druga pitanja relevantna za ovu vrstu osiguranja.
U Mišljenju Zaštitnika građana piše se o mogućnostima prevazilaženja problema osiguranika poljoprivrednika i korisnika penzija po osnovu poljoprivrednog osiguranja upućenom Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Izvor: sajt Zaštitnika građana